Silver Scorpion National Series

United Kingdom

Silver Scorpion 2015 Helm Standings

Overall

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Entries: 51, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName Club Poole Staunton Harold Sidmouth Llandudno Pennine Northampton Castle Cove Total Nett
1st Pete Gray Staunton Harold (3.0) 2.0 1.0 1.0 (3.0) 1.0 (3.0) 14.0 5.0
2nd Steve Walker Pennine (52.0 DNC) 3.0 (52.0 DNC) 3.0 2.0 3.0 (52.0 DNC) 167.0 11.0
3rd Jo Mahy Sutton Bingham (13.0) 12.0 (15.0) 7.0 13.0 13.0 (14.0) 87.0 45.0
4th Andy McKee Dovestone (52.0 DNC) 1.0 (52.0 DNC) 2.0 1.0 (52.0 DNC) 52.0 DNC 212.0 56.0
5th Ryan Buchanan Weston 6.0 (52.0 DNC) 2.0 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 2.0 218.0 62.0
6th Barry Wolfenden Bough Beech 4.0 (52.0 DNC) 4.0 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 4.0 220.0 64.0
7th Richard Jones Shotwick Lake (52.0 DNC) 4.0 (52.0 DNC) 5.0 6.0 (52.0 DNC) 52.0 DNC 223.0 67.0
8th Oliver Wells (P&B) Northampton (52.0 DNC) 9.0 5.0 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 4.0 52.0 DNC 226.0 70.0
9th Janet Ritchie Chipstead (52.0 DNC) 6.0 6.0 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 6.0 226.0 70.0
10th Tim Parsons Lyme Regis 12.0 (52.0 DNC) 7.0 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 5.0 232.0 76.0
11th Carl Jones Shotwick Lake (52.0 DNC) 10.0 (52.0 DNC) 6.0 8.0 (52.0 DNC) 52.0 DNC 232.0 76.0
12th Martyn Denchfield Staunton Harold (52.0 DNC) 8.0 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 9.0 11.0 52.0 DNC 236.0 80.0
13th Rob Smith Castle Cove 11.0 (52.0 DNC) 10.0 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 10.0 239.0 83.0
14th Tom Jeffcoate Notts County 2.0 (52.0 DNC) 3.0 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 265.0 109.0
15th Pete Crowther Pennine (52.0 DNC) (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 4.0 6.0 52.0 DNC 270.0 114.0
16th Jack Banks West Kirby (52.0 DNC) 7.0 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 5.0 52.0 DNC 272.0 116.0
17th Pete Mitchell (Norths) Hayling Island 1.0 15.0 (52.0 DNC) (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 276.0 120.0
18th Ann Whitfield Pennine (52.0 DNC) (52.0 DNC) (52.0 DNC) 4.0 12.0 52.0 DNC 52.0 DNC 276.0 120.0
19th Debi Gibson Staunton Harold (52.0 DNC) (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 9.0 9.0 278.0 122.0
20th Dave Elston Long Sutton (52.0 DNC) (52.0 DNC) 9.0 (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 11.0 280.0 124.0
21st Dave Snutch Notts County (52.0 DNC) (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 10.0 12.0 282.0 126.0
22nd Jon Willars Notts County (52.0 DNC) (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 11.0 12.0 52.0 DNC 283.0 127.0
23rd Chris Turner Lyme Regis (52.0 DNC) (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 1.0 313.0 157.0
24th Andy Davies (HD Sails) Blithfield (52.0 DNC) (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 2.0 52.0 DNC 314.0 158.0
25th Terry Flannagan Pennine (52.0 DNC) (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 5.0 52.0 DNC 52.0 DNC 317.0 161.0
26th Joe Banks Netley (52.0 DNC) 5.0 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 317.0 161.0
27th Helana Pugh Poole 5.0 (52.0 DNC) (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 317.0 161.0
28th Jock Fellows Castle Cove (52.0 DNC) (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 7.0 319.0 163.0
29th Penny Jeffcoate Nott County (52.0 DNC) (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 7.0 52.0 DNC 319.0 163.0
30th Rachel Rhodes Staunton Harold (52.0 DNC) (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 7.0 52.0 DNC 52.0 DNC 319.0 163.0
31st Nev Herbert Royal Lymington 7.0 (52.0 DNC) (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 319.0 163.0
32nd Chris Yates Eastbourne Soverign (52.0 DNC) (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 8.0 320.0 164.0
33rd Nigel Potter Notts County (52.0 DNC) (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 8.0 52.0 DNC 320.0 164.0
34th Guy Revill Sidmouth (52.0 DNC) (52.0 DNC) 8.0 (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 320.0 164.0
35th Ric Searle Netley 8.0 (52.0 DNC) (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 320.0 164.0
36th Alex Knight   9.0 (52.0 DNC) (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 321.0 165.0
37th Colin Bradley Pennine (52.0 DNC) (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 10.0 52.0 DNC 52.0 DNC 322.0 166.0
38th Jamie Roberts Paignton 10.0 (52.0 DNC) (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 322.0 166.0
39th James Salter Sidmouth (52.0 DNC) (52.0 DNC) 11.0 (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 323.0 167.0
40th Matt Potter Notts County (52.0 DNC) 11.0 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 323.0 167.0
41st Andy Hayman Royal Lymington (52.0 DNC) (52.0 DNC) 12.0 (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 324.0 168.0
42nd Sandra Smith Castle Cove (52.0 DNC) (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 13.0 325.0 169.0
43rd Simon Holden King George (52.0 DNC) (52.0 DNC) 13.0 (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 325.0 169.0
44th Nigel Pepperdine Staunton Harold (52.0 DNC) 13.0 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 325.0 169.0
45th Ray Evans Pennine (52.0 DNC) (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 14.0 52.0 DNC 52.0 DNC 326.0 170.0
46th Kevin Gosling Sidmouth (52.0 DNC) (52.0 DNC) 14.0 (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 326.0 170.0
47th Graham Watts Staunton Harold (52.0 DNC) 14.0 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 326.0 170.0
48th James Bishop Castle Cove 14.0 (52.0 DNC) (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 326.0 170.0
49th Mike Hapgood Sidmouth (52.0 DNC) (52.0 DNC) 16.0 (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 328.0 172.0
50th Simon Price Sidmouth (52.0 DNC) (52.0 DNC) 17.0 (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 329.0 173.0
51st Edward Parsons Emsworth (52.0 DNC) (52.0 DNC) 18.0 (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 330.0 174.0

Poole

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName Club Place Points
1 Pete Mitchell (Norths) Hayling Island 1 1.0
2 Tom Jeffcoate Notts County 2 2.0
3 Pete Gray Staunton Harold 3 3.0
4 Barry Wolfenden Bough Beech 4 4.0
5 Helana Pugh Poole 5 5.0
6 Ryan Buchanan Weston 6 6.0
7 Nev Herbert Royal Lymington 7 7.0
8 Ric Searle Netley 8 8.0
9 Alex Knight   9 9.0
10 Jamie Roberts Paignton 10 10.0
11 Rob Smith Castle Cove 11 11.0
12 Tim Parsons Lyme Regis 12 12.0
13 Jo Mahy Sutton Bingham 13 13.0
14 James Bishop Castle Cove 14 14.0

Staunton Harold

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName Club Place Points
1 Andy McKee Dovestone 1 1.0
2 Pete Gray Staunton Harold 2 2.0
3 Steve Walker Pennine 3 3.0
4 Richard Jones Shotwick Lake 4 4.0
5 Joe Banks Netley 5 5.0
6 Janet Ritchie Chipstead 6 6.0
7 Jack Banks West Kirby 7 7.0
8 Martyn Denchfield Staunton Harold 8 8.0
9 Oliver Wells (P&B) Northampton 9 9.0
10 Carl Jones Shotwick Lake 10 10.0
11 Matt Potter Notts County 11 11.0
12 Jo Mahy Sutton Bingham 12 12.0
13 Nigel Pepperdine Staunton Harold 13 13.0
14 Graham Watts Staunton Harold 14 14.0
15 Pete Mitchell (Norths) Hayling Island 15 15.0

Sidmouth

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName Club Place Points
1 Pete Gray Staunton Harold 1 1.0
2 Ryan Buchanan Weston 2 2.0
3 Tom Jeffcoate Notts County 3 3.0
4 Barry Wolfenden Bough Beech 4 4.0
5 Oliver Wells (P&B) Northampton 5 5.0
6 Janet Ritchie Chipstead 6 6.0
7 Tim Parsons Lyme Regis 7 7.0
8 Guy Revill Sidmouth 8 8.0
9 Dave Elston Long Sutton 9 9.0
10 Rob Smith Castle Cove 10 10.0
11 James Salter Sidmouth 11 11.0
12 Andy Hayman Royal Lymington 12 12.0
13 Simon Holden King George 13 13.0
14 Kevin Gosling Sidmouth 14 14.0
15 Jo Mahy Sutton Bingham 15 15.0
16 Mike Hapgood Sidmouth 16 16.0
17 Simon Price Sidmouth 17 17.0
18 Edward Parsons Emsworth 18 18.0

Llandudno

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName Club Place Points
1 Pete Gray Staunton Harold 1 1.0
2 Andy McKee Dovestone 2 2.0
3 Steve Walker Pennine 3 3.0
4 Ann Whitfield Pennine 4 4.0
5 Richard Jones Shotwick Lake 5 5.0
6 Carl Jones Shotwick Lake 6 6.0
7 Jo Mahy Sutton Bingham 7 7.0

Pennine

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName Club Place Points
1 Andy McKee Dovestone 1 1.0
2 Steve Walker Pennine 2 2.0
3 Pete Gray Staunton Harold 3 3.0
4 Pete Crowther Pennine 4 4.0
5 Terry Flannagan Pennine 5 5.0
6 Richard Jones Shotwick Lake 6 6.0
7 Rachel Rhodes Staunton Harold 7 7.0
8 Carl Jones Shotwick Lake 8 8.0
9 Martyn Denchfield Staunton Harold 9 9.0
10 Colin Bradley Pennine 10 10.0
11 Jon Willars Notts County 11 11.0
12 Ann Whitfield Pennine 12 12.0
13 Jo Mahy Sutton Bingham 13 13.0
14 Ray Evans Pennine 14 14.0

Northampton

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName Club Place Points
1 Pete Gray Staunton Harold 1 1.0
2 Andy Davies (HD Sails) Blithfield 2 2.0
3 Steve Walker Pennine 3 3.0
4 Oliver Wells (P&B) Northampton 4 4.0
5 Jack Banks West Kirby 5 5.0
6 Pete Crowther Pennine 6 6.0
7 Penny Jeffcoate Nott County 7 7.0
8 Nigel Potter Notts County 8 8.0
9 Debi Gibson Staunton Harold 9 9.0
10 Dave Snutch Notts County 10 10.0
11 Martyn Denchfield Staunton Harold 11 11.0
12 Jon Willars Notts County 12 12.0
13 Jo Mahy Sutton Bingham 13 13.0

Castle Cove

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName Club Place Points
1 Chris Turner Lyme Regis 1 1.0
2 Ryan Buchanan Weston 2 2.0
3 Pete Gray Staunton Harold 3 3.0
4 Barry Wolfenden Bough Beech 4 4.0
5 Tim Parsons Lyme Regis 5 5.0
6 Janet Ritchie Chipstead 6 6.0
7 Jock Fellows Castle Cove 7 7.0
8 Chris Yates Eastbourne Soverign 8 8.0
9 Debi Gibson Staunton Harold 9 9.0
10 Rob Smith Castle Cove 10 10.0
11 Dave Elston Long Sutton 11 11.0
12 Dave Snutch Notts County 12 12.0
13 Sandra Smith Castle Cove 13 13.0
14 Jo Mahy Sutton Bingham 14 14.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 52



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com