Silver Scorpion National Series

United Kingdom

Silver Scorpion 2015 Crew Standings

Overall

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Entries: 56, Scoring system: Appendix A
Rank CrewName Club Poole Staunton Harold Sidmouth Llandudno Pennine Northampton Castle Cove Total Nett
1st Rich Pepperdine Staunton Harold (57.0 DNC) 2.0 1.0 (57.0 DNC) 3.0 1.0 (57.0 DNC) 178.0 7.0
2nd Jerry Hannabus Pennine (57.0 DNC) 3.0 (57.0 DNC) 3.0 2.0 3.0 (57.0 DNC) 182.0 11.0
3rd Rachel Rhodes Staunton Harold (57.0 DNC) (9.0) 5.0 1.0 (57.0 DNC) 4.0 3.0 136.0 13.0
4th Simon Forbes Staunton Harold 1.0 (15.0) 3.0 (57.0 DNC) (57.0 DNC) 9.0 9.0 151.0 22.0
5th John Purdie Shotwick Lake (57.0 DNC) 4.5 SHD (57.0 DNC) 5.0 6.0 11.0 (57.0 DNC) 197.5 26.5
6th Ian Dooley Rutland 13.0 12.0 (15.0) 7.0 13.0 (57.0 DNC) (57.0 DNC) 174.0 45.0
7th Chris Massey Dovestone (57.0 DNC) 1.0 (57.0 DNC) 2.0 1.0 (57.0 DNC) 57.0 DNC 232.0 61.0
8th Alex Hayman Royal Lymington 3.0 (57.0 DNC) 2.0 (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 1.0 234.0 63.0
9th Catherine Maguire Poole 4.0 (57.0 DNC) 4.0 (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 4.0 240.0 69.0
10th Alan Ritchie Chipstead (57.0 DNC) 6.0 6.0 (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 6.0 246.0 75.0
11th Shellie Jones Shotwick Lake (57.0 DNC) 10.0 (57.0 DNC) 6.0 8.0 (57.0 DNC) 57.0 DNC 252.0 81.0
12th Hannah Edge Staunton Harold (57.0 DNC) 13.0 (57.0 DNC) (57.0 DNC) 7.0 7.0 57.0 DNC 255.0 84.0
13th Hannah Buchanan Hamble River 6.0 (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 2.0 293.0 122.0
14th Paul Newman Shotwick Lake (57.0 DNC) 4.5 SHD/W (57.0 DNC) 4.0 (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 293.5 122.5
15th Dave Thompson Pennine (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 4.0 6.0 57.0 DNC 295.0 124.0
16th Mike Hannan Lyme Regis 12.0 (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 5.0 302.0 131.0
17th Joe Smith Staunton Harold (57.0 DNC) 8.0 (57.0 DNC) (57.0 DNC) 9.0 57.0 DNC 57.0 DNC 302.0 131.0
18th Cara Jones King George (57.0 DNC) (57.0 DNC) 13.0 (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 7.0 305.0 134.0
19th Sandra Smith Castle Cove 11.0 (57.0 DNC) 10.0 (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 306.0 135.0
20th Nic Willars Notts County (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 11.5 SHD 12.5 SHD/W 57.0 DNC 309.0 138.0
20th Chloe Willars Notts County (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 11.5 SHD/W 12.5 SHD 57.0 DNC 309.0 138.0
22nd Jake Willars Notts County (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 11.5 SHD/W 13.0 57.0 DNC 309.5 138.5
23rd Tom Pygall Blithfield (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 2.0 57.0 DNC 344.0 173.0
24th MJ Gifford Notts County 2.0 (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 344.0 173.0
25th Tim Hartley West Kirby (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 5.0 57.0 DNC 347.0 176.0
26th Andy Service Pennine (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 5.0 57.0 DNC 57.0 DNC 347.0 176.0
27th George Crammond Netley (57.0 DNC) 5.0 (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 347.0 176.0
28th Libby Courage Poole 5.0 (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 347.0 176.0
29th Mel Titmus Chipstead (57.0 DNC) (57.0 DNC) 7.0 (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 349.0 178.0
30th Penny Jeffcoate West Kirby (57.0 DNC) 7.0 (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 349.0 178.0
31st Andy Hayman Royal Lymington 7.0 (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 349.0 178.0
32nd Dave Barker Eastbourne Soverign (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 8.0 350.0 179.0
33rd Amy Clay Notts County (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 8.0 57.0 DNC 350.0 179.0
34th Jack Rea Sidmouth (57.0 DNC) (57.0 DNC) 8.0 (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 350.0 179.0
35th Lucy Searle Netley 8.0 (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 350.0 179.0
36th Sam McNamara Long Sutton (57.0 DNC) (57.0 DNC) 9.0 (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 351.0 180.0
37th Andrea Fellows Castle Cove 9.0 (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 351.0 180.0
38th Sara Pank Castle Cove (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 10.0 352.0 181.0
39th Sue Barnes Notts County (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 10.0 57.0 DNC 352.0 181.0
40th Jenny Bradley Pennine (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 10.0 57.0 DNC 57.0 DNC 352.0 181.0
41st Tracey Roberts Paignton 10.0 (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 352.0 181.0
42nd Guy Revill Sidmouth (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 11.0 353.0 182.0
43rd Imogen Price Sidmouth (57.0 DNC) (57.0 DNC) 11.0 (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 353.0 182.0
44th Simon Hibert Notts County (57.0 DNC) 11.0 (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 353.0 182.0
45th John Wells Notts County (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 12.0 354.0 183.0
46th Harry Cappleman Pennine (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 12.0 57.0 DNC 57.0 DNC 354.0 183.0
47th Oliver Moore-Jones Royal Lymington (57.0 DNC) (57.0 DNC) 12.0 (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 354.0 183.0
48th Lucy Jones Castle Cove (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 13.0 355.0 184.0
49th Julian Dogerill Sutton Bingham (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 14.0 356.0 185.0
50th Jane Evans Pennine (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 14.0 57.0 DNC 57.0 DNC 356.0 185.0
51st Ellie Gosling Sidmouth (57.0 DNC) (57.0 DNC) 14.0 (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 356.0 185.0
52nd Mark Harden Staunton Harold (57.0 DNC) 14.0 (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 356.0 185.0
53rd Leigh Bishop Castle Cove 14.0 (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 356.0 185.0
54th Steve Smith Sidmouth (57.0 DNC) (57.0 DNC) 16.0 (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 358.0 187.0
55th Emma MacFadyen Sidmouth (57.0 DNC) (57.0 DNC) 17.0 (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 359.0 188.0
56th Chris Wayman Emsworth (57.0 DNC) (57.0 DNC) 18.0 (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 360.0 189.0

Poole

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank CrewName Club Place Points
1 Simon Forbes Staunton Harold 1 1.0
2 MJ Gifford Notts County 2 2.0
3 Alex Hayman Royal Lymington 3 3.0
4 Catherine Maguire Poole 4 4.0
5 Libby Courage Poole 5 5.0
6 Hannah Buchanan Hamble River 6 6.0
7 Andy Hayman Royal Lymington 7 7.0
8 Lucy Searle Netley 8 8.0
9 Andrea Fellows Castle Cove 9 9.0
10 Tracey Roberts Paignton 10 10.0
11 Sandra Smith Castle Cove 11 11.0
12 Mike Hannan Lyme Regis 12 12.0
13 Ian Dooley Rutland 13 13.0
14 Leigh Bishop Castle Cove 14 14.0

Staunton Harold

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank CrewName Club Place Points
1 Chris Massey Dovestone 1 1.0
2 Rich Pepperdine Staunton Harold 2 2.0
3 Jerry Hannabus Pennine 3 3.0
4 John Purdie Shotwick Lake SHD 4.5
4 Paul Newman Shotwick Lake SHD/W 4.5
6 George Crammond Netley 5 5.0
7 Alan Ritchie Chipstead 6 6.0
8 Penny Jeffcoate West Kirby 7 7.0
9 Joe Smith Staunton Harold 8 8.0
10 Rachel Rhodes Staunton Harold 9 9.0
11 Shellie Jones Shotwick Lake 10 10.0
12 Simon Hibert Notts County 11 11.0
13 Ian Dooley Rutland 12 12.0
14 Hannah Edge Staunton Harold 13 13.0
15 Mark Harden Staunton Harold 14 14.0
16 Simon Forbes Staunton Harold 15 15.0

Sidmouth

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank CrewName Club Place Points
1 Rich Pepperdine Staunton Harold 1 1.0
2 Alex Hayman Royal Lymington 2 2.0
3 Simon Forbes Staunton Harold 3 3.0
4 Catherine Maguire Poole 4 4.0
5 Rachel Rhodes Staunton Harold 5 5.0
6 Alan Ritchie Chipstead 6 6.0
7 Mel Titmus Chipstead 7 7.0
8 Jack Rea Sidmouth 8 8.0
9 Sam McNamara Long Sutton 9 9.0
10 Sandra Smith Castle Cove 10 10.0
11 Imogen Price Sidmouth 11 11.0
12 Oliver Moore-Jones Royal Lymington 12 12.0
13 Cara Jones King George 13 13.0
14 Ellie Gosling Sidmouth 14 14.0
15 Ian Dooley Rutland 15 15.0
16 Steve Smith Sidmouth 16 16.0
17 Emma MacFadyen Sidmouth 17 17.0
18 Chris Wayman Emsworth 18 18.0

Llandudno

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank CrewName Club Place Points
1 Rachel Rhodes Staunton Harold 1 1.0
2 Chris Massey Dovestone 2 2.0
3 Jerry Hannabus Pennine 3 3.0
4 Paul Newman Shotwick Lake 4 4.0
5 John Purdie Shotwick Lake 5 5.0
6 Shellie Jones Shotwick Lake 6 6.0
7 Ian Dooley Rutland 7 7.0

Pennine

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank CrewName Club Place Points
1 Chris Massey Dovestone 1 1.0
2 Jerry Hannabus Pennine 2 2.0
3 Rich Pepperdine Staunton Harold 3 3.0
4 Dave Thompson Pennine 4 4.0
5 Andy Service Pennine 5 5.0
6 John Purdie Shotwick Lake 6 6.0
7 Hannah Edge Staunton Harold 7 7.0
8 Shellie Jones Shotwick Lake 8 8.0
9 Joe Smith Staunton Harold 9 9.0
10 Jenny Bradley Pennine 10 10.0
11 Nic Willars Notts County SHD 11.5
11 Chloe Willars Notts County SHD/W 11.5
11 Jake Willars Notts County SHD/W 11.5
14 Harry Cappleman Pennine 12 12.0
15 Ian Dooley Rutland 13 13.0
16 Jane Evans Pennine 14 14.0

Northampton

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank CrewName Club Place Points
1 Rich Pepperdine Staunton Harold 1 1.0
2 Tom Pygall Blithfield 2 2.0
3 Jerry Hannabus Pennine 3 3.0
4 Rachel Rhodes Staunton Harold 4 4.0
5 Tim Hartley West Kirby 5 5.0
6 Dave Thompson Pennine 6 6.0
7 Hannah Edge Staunton Harold 7 7.0
8 Amy Clay Notts County 8 8.0
9 Simon Forbes Staunton Harold 9 9.0
10 Sue Barnes Notts County 10 10.0
11 John Purdie Shotwick Lake 11 11.0
12 Nic Willars Notts County SHD/W 12.5
12 Chloe Willars Notts County SHD 12.5
14 Jake Willars Notts County 13 13.0

Castle Cove

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank CrewName Club Place Points
1 Alex Hayman Royal Lymington 1 1.0
2 Hannah Buchanan Hamble River 2 2.0
3 Rachel Rhodes Staunton Harold 3 3.0
4 Catherine Maguire Poole 4 4.0
5 Mike Hannan Lyme Regis 5 5.0
6 Alan Ritchie Chipstead 6 6.0
7 Cara Jones King George 7 7.0
8 Dave Barker Eastbourne Soverign 8 8.0
9 Simon Forbes Staunton Harold 9 9.0
10 Sara Pank Castle Cove 10 10.0
11 Guy Revill Sidmouth 11 11.0
12 John Wells Notts County 12 12.0
13 Lucy Jones Castle Cove 13 13.0
14 Julian Dogerill Sutton Bingham 14 14.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 57
SHDCrew Share Varies
SHD/WCrew Share - Alternate Crew Varies



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com